Best Documentary: Finding Home: A Journey Through Augusta’s 20th Century Past by Mark Albertin
Best Short Narrative: BJ’s Mobile Gift Shop by Jason Park
Best Animation: Deadline by Idan Gilboa
Best Student Film: Finger Lickin’ Good by Logan Wood
Best Feature Narrative: Elephant by Kamil Krawczycki
Viewer’s Choice Award: Mr. March by Nick Pusic
Staff Pick: Post Apocalyptic by Moor McKenna
Wages of Cine Award: Friday the 13th Vengeance 2: Bloodlines by Jason Brooks
Thursday PM block
7:00p
To The Moon (Stu, 13min, Canada)
Resurgence (Stu, 19min, US)
8:00p
Elephant (Feat, 93min, Poland)
Friday PM Block
6:00p
Cooking Inside: from Prison to Home (Doc, 23min, USA)
FishBowl (Sho, 12min, Canada)
Everybody Goes to the Hospital (Ani, 9min, USA)
Sonar (Sho, 6min, UK)
BJ’s Mobile Gift Shop (Sho, 16min, USA)
Finger Lickin’ Good (Stu, 4min, USA)
The Birthday Butterfly (Sho, 24min, USA)
8:00p
A24 & Black Cat Picture Show presents:
Past Lives
9:30 pm Film Artist’s Reception:
MENU:
Stuffed Biscuit Chicken Pot Pies
Mini Po’ Boys
Deviled Eggs
Fried MacNCheez Balls
Saturday AM Block
11:00a
Loren & Rose (Fea, 82min, USA)
Saturday PM Block
1:00p
New West (Sho, 40min, USA)
Mr. March (sho, 13min, Canada)
Ma’s Kitchen (Sho, 12min, USA)
3:00p
Sacred Waters: The Okefenokee in Peril (Doc, 32min, USA)
6:00p
That’s Funny (Fea, 80min, USA)
8:00pm
Deadline (Ani, 13min, Israel)
Food Apocalypse (Ani, 2min, Canada)
Morbid Curiosity (Sho, 8min, UK)
The Handbook (Sho, 8min, USA)
The Haunted Baby Carriage From Hell (Sho, 9min, USA)
Midnight Shift (Ani, 4min, USA)
The Unquiet Dead (Sho, 12min, USA)
Summer Service (Sho, 7min, USA)
Shadow Puppets (Sho, 13min, USA)
Wages of Cine Pick – Friday the 13th Vengeance 2: Bloodlines (FREE TO THE PUBLIC!)
Sunday AM
10a BRUNCH
Sunday’s Brunch Menu:
Buffet – Bacon, Sausage, Scrambled Eggs, Hashbrown Casserole
Cajun Shrimp & Grits
Bourbon Pecan Bread Pudding and Bourbon Caramel Sauce
Assorted Fruits
11:00am
Finding Home – A Journey Through Augusta’s 20th Century Past (Doc, 120min, USA)
1:30p
Grandma’s Hats (Sho, 15min, USA)
Post Apocalyptic (Stu, 2min, Canada)
A Place Called Home (Doc, 10min, USA)
Robots (Ani, 3min, Hungary)
Ms. Rossi 2: Ms. Rossi Takes The Cake (Sho, 18min, USA)
3:00p
AWARDS CEREMONY